وظایف و اختیارات مجمع عمومی عادی تعاونی

عناوین مقاله

وظایف و اختیارات مجمع عمومی عادی تعاونی

هر شرکت تعاونی دارای سه رکن می باشد : مجمع عمومی، هیات مدیره، بازرس
مجمع عمومی مهم ترین، اساسی ترین و بالا ترین مقام تصمیم گیری در تعاونی خواهد بود.

انواع مجامع در شرکت های تعاونی

1 -عادی
2 -فوق العاده

برگزاری مجمع عمومی تعاونی اصالتاٌ از اجتماع اعضا و نمایندگان آنها شکل می گیرد.

وظایف و موارد مهم اتخاذ تصمیم درمجمع عمومی عادی

معموال به مواردی رسیدگی می کند که در اداره ا مور جاری شرکت تاثیر گذار می باشد. برای
مثال تصمیم گیری در زمینه های :
*  تفویض اختیار به هیات مدیره درجهت اخذ تسهیلات و وام
*  اتخاذ تصمیم درمورد سرمایه گذاری در شرکت های تعاونی وموسسات و کارخانجات
* انتخاب هیات مدیره
*  انتخاب بازرس
از موارد جاری شرکت تعاونی است که در مجمع عمومی به آن می پردازیم.

مدت زمان برگزاری مجمع عمومی عادی تعاونی

معمولا مجمع عمومی عادی باید حداکثر ظرف مدت 4 ماه پس از پایان سال مالی برگزار گردد. برگزاری مجمع عمومی در این بازه زمانی) یعنی تا پایان تیرماه هر سال ( به عنوان ” مجمع عمومی عادی سالیانه ” خواهد بود. در صورت عدم برگزاری مجمع در این مدت زمانی ) 4 ماه پس از پایان سال مالی (، برگزاری هر مجمع عمومی عادی تحت عنوان “مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده ” خواهد بود .

نکته: وظایف مجمع عمومی عادی سالیانه و مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده همانند وظایف مجمع عمومی عادی می باشد.

مجمع عمومی فوق العاده

همانطور که از اسم آن مشخص است به اتخاذ تصمیم در مورد کارهای مهم در شرکت تعاونی خواهد پرداخت ، نظیر :
* تغییر و اصلاح موادی از اساسنامه
*  عزل هیات مدیره
*  ادغام و انحلال شرکت تعاونی.

اختیارات مجمع عمومی عادی

1 -اتخاذ تصمیم در مورد حداقل، حداکثر سهام اعضا ) موضوع ماده 02 قانون بخش تعاون اقتصاد ج.ا.ایران (،ماده 02:
سهم اعضاء در تامین سرمایه شرکت های تعاونی برابر است. مگر مجمع عمومی تصویب نماید. که اعضاء سهام بیشتری را تادیه نمایندکه در این صورت حداقل و حداکثر سهم ها باید در حدودی باشد که وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی متناسب با نوع و تعداد اعضای تعاونی ها تعیین می نماید.

نکته : سقف سهام در نظر گرفته شده حداکثر 02 درصد می باشد .

انتخاب هیات مدیره،بازرسان،

3 -تعیین خط مشی و برنامه های تعاونی و تصویب بودجه جاری و سرمایه گذاری و اعتبارات و وام های درخواستی و سایر عملیات مالی به پیشنهادهیأت مدیره، بعضی از شرکت های تعاونی که تعداد اعضا آن زیاد است یا به دلیل پراکندگی در نقاط مختلف، می توانند برای درج آگهی از روزنامه های کثیر االنتشار استفاده نمایند، از این رو بند 4 به این امر اختصاص یافته است :

4 -تعیین روزنامه کثیراالنتشار برای درج آگهی های شرکت،
5 -دستورالعمل تصویب تعیین حقوق و مزایای هیات مدیره و اتخاذ تصمیم در مورد حق الزحمه وپاداش بازرس،
6 -اتخاذ تصمیم در مورد عضویت تعاونی در شرکت ها و اتحادیه ها و اتاق های تعاون وخروج آنها از اتحادیه ها، اتاق و میزان سهام و یا حق عضویت،

همانطور که مستحضر می باشید در بخش تعاون، شرکت های تعاونی می توانند اتحادیه داشته باشند. اما برای عضویت در اتحادیه لازم است. هیات مدیره موضوع را در مجمع عمومی عادی مطرح و به تصویب برساند. همچنین برای عضویت در اتاق تعاون نیاز به مصوبه مجمع عمومی عادی می باشد.

7 -تصویب مقررات و دستورالعمل های داخلی شرکت تعاونی تعاونی،

هر شرکت تعاونی نیاز به دستورالعمل، آیین نامه و مقررات برای استخدام نیرو در تعاونی دارد. برای این منظور هیات مدیره می تواند آیین نامه استخدامی را تهیه و تنظیم نماید وپس از تایید، آن را در مجمع عمومی عادی به تصویب برساند.

رسیدگی و اتخاذ تصمیم درباره ترازنامه و حساب سود و زیان و سایر گزارش های مالی هیأت مدیره، پس از قرائت گزارش بازرس یا بازرسان،

یکی از وظایف مهم بازرسان شرکت های تعاونی، ارایه گزارش عملکرد در مورد صورت های مالی است. زمانی صورت های مالی تصویب خواهد شد. که ابتدا گزارش بازرس قرائت و سپس در مورد صورت های مالی اتخاذ تصمیم شود.
9 -اخذ تصمیم نسبت به ذخایر و پرداخت سود و مازاد درآمد و تقسیم آن طبق اساسنامه،

12 -اتخاذ تصمیم نسبت به افزایش و یا کاهش سرمایه در حدود قوانین و مقررات، همانطور که اشاره شد در شرکت های تعاونی، هم با افزایش سرمایه و هم کاهش سرمایه مواجه هستیم، برای افزایش و کاهش سرمایه در مجمع عمومی عادی تصمیم گیری
می شود.
11 -تصمیم گیری درمورد اخراج اعضای تعاونی ]وفق ماده 13 قانون بخش تعاونی.

تصمیم گیری در خصوص تقسیم سود تعاونی در مجمع عمومی عادی

شرکت های تعاونی که دارای سود هستند می توانند در پایان سال به استناد اساسنامه حداقل 5 درصد را به عنوان ذخیره قانونی، حداکثر 5 درصد به عنوان ذخیره احتیاطی در نظر بگیرند، مابقی سود را نیز مطابق تصمیم اتخاذ شده در مجمع صرف خواهند کرد.

وظایف و اختیارات مجمع عمومی عادی تعاونی

انتشار دادن

درخواست مشاوره یا سفارش

درخواست مشاوره یا سفارش

تخفیف ویژه برای مشتریان قبلی ما

در صورتیکه قبلا تیم ما فعالیت ثبتی شرکت شما را انجام داده ایم. فقط کافیست که پیام مشتری قبلی شما هستم. را بفرستید تا 10 درصد تخفیف به شما تعلق بگیرد.

مدت زمان باقیمانده از تخفیف 10 درصدی ثبت شرکت بروز

روزها
ساعت‌
دقیقه
ثانیه

نقش نظارتی مرجع ثبت شرکت­ها

نقش نظارتی مرجع ثبت شرکت­ها هر چند عده­ای از حقوقدانان قائل به این امر شده اند که ثبت شرکت­ها، هیچگونه دخالتی بر چگونگی فعالیت شرکت­های تجاری و عملکرد مدیران به عمل نمی­

توضیحات بیشتر »

ضمانت اجرای عدم ثبت شرکت­ها

ضمانت اجرای عدم ثبت شرکت­ها اگر در ثبت شرکت تعلل شود، مؤسسان و مدیران شرکت مدارک لازم برای معرفی رکت در دست ندارند و نمی­توانند وجود شرکت را رسماً تأیید کنند. همچنین،

توضیحات بیشتر »

مطالب جالب برای مطالعه

آخرین دیدگاه‌ها
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

دیدگاهتان را بنویسید