چه کسانی نمی ­توانند به مدیریت شرکت انتخاب شوند؟

  1. تک نیک ثبت
  2. ثبت شرکت
  3. چه کسانی نمی ­توانند به مدیریت شرکت انتخاب شوند؟

چه کسانی نمی ­توانند به مدیریت شرکت انتخاب شوند؟

اشخاصی که نمی­ توانند به مدیریت شرکت انتخاب شوند

۱. محجورین و کسانی که حکم ورشکستگی آنها صادر شده است.

۲. کسانی که به علت ارتکاب جنایت یا یکی از جنحه­ های ذیل به موجب حکم قطعی از حقوق اجتماعی کلا یا بعضاً محروم شده باشند در مدت محرومیت:

الف) سرقت، خیانت در امانت، کلاهبرداری، جنحه­ هایی که به موجب قانون در حکم خیانت در امانت یا کلاهبرداری شناخته شده است، اختلاس، تدليس، تصرف غیر قانونی در اموال عمومی (ماده ۱۱۱ ل.ا.ق.ت).

ب) مدیران باید تعداد سهامی را که اساسنامه شرکت مقرر کرده است دارا باشند. این تعداد سهام نباید از تعداد سهامی که به موجب اساسنامه جهت دادن رأی در مجامع عمومی لازم است کمتر باشد. این سهام برای تضمین خساراتی است که ممکن است از تقصیرات مدیران منفرداً یا مشترکاً بر شرکت وارد شود.

سهام مذکور با اسم بوده و قابل انتقال نیست و مادام که مدیری مفاصا حساب دوره تصدی خود در شرکت را دریافت نداشته است. سهام مذکور در صندوق شرکت به عنوان وثيقه باقی خواهد ماند (ماده ۱۱۴ ل.ا.ق.ت).

ج) مدت مدیریت مدیران در اساسنامه معین می­ شود. لیکن این مدت از دو سال تجاوز نخواهد کرد (ماده ۱۰۹ ل.ا.ق.ت).

د) در صورت انقضای مدت مأموریت مدیران تا زمان انتخاب مدیران جدید مدیران سابق کماکان مسئول امور شرکت و اداره آن خواهند بود. هر گاه مراجع و موظف به دعوت مجمع عمومی به وظیفه خود عمل نکنند هر ذی نفع می­تواند از مرجع ثبت شرکت ها دعوت مجمع عمومی عادی را برای انتخاب مدیران تقاضا نماید.

ادامه مطلب
اهمیت و لزوم ثبت شرکت

هـ) اشخاص حقوقی را می­توان به مدیریت شرکت انتخاب نمود. در این صورت شخص حقوقی همان مسئولیت­ های مدنی شخص حقیقی عضو هیئت مدیره را داشته و باید یک نفر را به نمایندگی دائمی خود جهت انجام وظایف مدیریت معرفی نماید.

چنین نماینده ­ای مشمول همان شرایط و تعهدات و مسئولیت­ های مدنی و جزایی عضو هیئت مدیره بوده از جهت مدنی با شخص حقوقی که او را به نمایندگی تعیین نموده است مسئولیت تضامنی خواهد داشت.

شخص حقوقی عضو هیئت مدیره می­تواند نماینده خود را عزل کند به شرط آنکه در همان موقع جانشین او را کتباً به شرکت معرفی نماید و گرنه غایب محسوب می ­شود (ماده ۱۱۰ ل.ا.ق.ت).

(( چه کسانی نمی ­توانند به مدیریت شرکت انتخاب شوند؟ ))

مقررات جایگزینی عضو علی البدل در شرکت

طبق ماده ۱۱۲ ل.ا.ق.ت، در صورتی که بر اثر فوت یا استعفا يا سلب شرایط از یک یا چند نفر از مدیران تعداد اعضای هیئت مدیره از حداقل مقرر در این قانون کمتر شود. اعضای علی البدل به ترتیب مقرر در اساسنامه والا به ترتيب مقرر توسط مجمع عمومی جای آنان را خواهند گرفت. و در صورتی که عضو على البدل تعيين نشده باشد. و یا تعداد اعضای علی البدل کافی برای تصدی محل­ های خالی در هیئت مدیره نباشد. مدیران باقی مانده باید بلافاصله مجمع عمومی عادی شرکت را جهت تکمیل اعضای هیئت مدیره دعوت نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله خصوصیات شرکت های تجاری مراجعه فرمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
در خبر نامه ما مشترک شوید.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/registrt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279