امیدواریم نوشته موارد ابطال ثبت شرکت جهت بالا بردن اطلاعات شما عزیزان مفید بشود.

چه مواردی باعث ابطال ثبت شرکت می شود؟

قبلا گفتیم که، ثبت شرکت­ها، در ایران تابع طریقه اعلامی است به این معنی که اداره ثبت شرکت­ها با وجود بررسی اجمالی که نسبت به مدارک شرکت به عمل می­آورد، به هیچ وجه مسئول صحت مدارک مزبور و صحت اظهارات متقاضیان ثبت شرکت نیست و اگر شرکت مخالف قانون تشکیل شده باشد یا اینکه موجباتی برای ابطال شرکت موجود باشد، دادستان و هر ذی نفعی می­تواند، ابطال ثبت شرکت را از دادگاه تقاضا کند. ضمناً باید در نظر داشت که اداره ثبت شرکت­ها بعد از ثبت شرکت راساً نمی­تواند ابطال ثبت شرکت را اعلام کند و چنانچه تخلفاتی در تشکیل با ثبت شرکت مشاهده نماید، باید از دادگاه ابطال ثبت شرکت را تقاضا نماید.

در چه شرایطی اعضای یک شرکت می توانند شرکت را ابطال کنند؟

به طور مثال چون در جریان ثبت شرکت­ها، معمولا همه مؤسسین شرکت در اداره ثبت شرکت­ها حاضر نمی­شوند. و طی صورت جلسه مجمع عمومی موسسین، یک نفر از مؤسسین را به نمایندگی از طرف همه اعضا برای ثبت شرکت و امضای ذیل ثبت دفتر انتخاب و به اداره ثبت شرکت­ها، معرفی می ­نمایند. لذا ممکن است یکی از شرکت اقدام به جعل امضای شرکای دیگر نموده و بدون اطلاع ایشان به نمایندگی، اقدام به ثبت یک شرکت کند. و سپس تعهدی برای شرکت ایجاد نماید؛

در این صورت است که با توجه به تشکیل غیر قانونی آن شرکت، اشخاص مزبور که در واقع دخالتی در تأسیس و ثبت شرکت نداشته ­اند. می­توانند ابطال ثبت شرکت را در دادگاه تقاضا نمایند.

ادامه مطلب
حق تقدم خرید سهام

شرکت های کاغذی چه شرکت هایی می باشند؟

در سال­های اخیر بسیاری از شرکت­ها و مؤسسات در کشور ما به ثبت رسیده ­اند که وجود خارجی ندارند. و به شرکت­های کاغذی معروف شده­ اند. شرکت­هایی که فقط در دفتر ثبت شرکت ­ها به ثبت رسیده ­اند. و به صورت صوری بوده و اصولا یا تشکیل نشده ­اند. یا فعالیتی ندارند، قانون گذار، در خصوص بازدید از محل شرکت و تحقیق در خصوص وجود خارجی و فعالیت آن تکلیفی متوجه اداره ثبت شرکت ها ننموده است.

چه چیزی باعث شده است که شرکت های صوری بوجود آید؟

همین امر و عدم نظارت بر نحوه تشکیل و فعالیت شرکت­ها و مؤسسات باعث گردیده در برخی موارد کلاهبرداری­های زیادی تحت عناوین مختلف از جمله تشکیل شرکت­های کاریابی، ثبت نام خودرو، پیش فروش ساختمان وغيره صورت گیرد. و متولیان ثبت شرکت­های صوری با تبلیغات و انتشار آگهی در روزنامه ­ها اشخاص را فریب داده و پس از دریافت مبالغ بسیار از مراجعین خود گریخته­ اند و سپس ناپدید شده ­اند.

اقدام اداره ثبت شرکت ها جهت جلوگیری از ثبت شرکت های صوری چه بوده است؟

اخیراً، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، جهت جلوگیری از برخی تخلفات و ممانعت از تصدی هیئت مدیره و مدیر عاملی شرکت­ها، توسط افراد کلاهبردار و مجرم، طبق بخشنامه شماره 165673/90-13/09/90، ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری، توسط اعضای هیئت مدیره، مدیرعامل و بازرسین شرکت را از طرف متقاضیان ثبت شرکت­ها الزامی نموده است.

با مطالعه مقاله لزوم ثبت شرکت ها باعث می گردد که  اطلاعات شما را در امورات ثبتی افزایش دهد.

ادامه مطلب
دعوت هیات مدیره برای تشکیل مجمع عمومی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
در خبر نامه ما مشترک شوید.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/registrt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279