Deprecated: تابع Yoast\WP\SEO\Conditionals\Schema_Blocks_Conditional::get_feature_flag از نگارش Yoast SEO 20.5 که جایگزینی برای آن در دسترس نیست منسوخ شده است. in /home/registrt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5423

Deprecated: تابع Yoast\WP\SEO\Conditionals\Schema_Blocks_Conditional::get_feature_flag از نگارش Yoast SEO 20.5 که جایگزینی برای آن در دسترس نیست منسوخ شده است. in /home/registrt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5423

Deprecated: تابع Yoast\WP\SEO\Conditionals\Schema_Blocks_Conditional::get_feature_flag از نگارش Yoast SEO 20.5 که جایگزینی برای آن در دسترس نیست منسوخ شده است. in /home/registrt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5423
فوائد و لزوم ثبت شرکت ها

در این نوشته به اهمیت لزوم و فوائد ثبت شرکت ها پرداخته ایم. که با مطالعه آن با ثبت شرکت آشنایی اولیه ای خواهید داشت.

لزوم ثبت شرکت­ ها

طبق ماده ۱۹۵ قانون تجارت، ثبت کلیه شرکت­های مذکور در قانون تجارت اجباری است. به دستور ماده ۲ قانون ثبت شرکت­ها، کلیه شرکت­های ایرانی موجود باید به ثبت برسد. و چنانچه شرکتی به ثبت نرسد، نه تنها هر ذی­نفعی می­تواند بطلان عملیات آن را از محکمه تقاضا نماید، بلکه از یک طرف طبق ماده ۲۲۰ قانون تجارت، شرکای آن در حکم شرکای شرکت های تضامنی می باشند.

و از طرف دیگر طبق ماده ۲ قانون ثبت شرکت­ها، مدیران شرکت­های متخلف ممکن است به تقاضای دادستان محکوم به پرداخت جزای نقدی نیز گردند. و در صورت تقاضای دادستان اصولا حكم انحلال شرکت صادر گردد.

اهمیت و لزوم ثبت شرکت فوائد و لزوم ثبت شرکت ها اهمیت و لزوم ثبت شرکت                    min
اهمیت، انواع فوائد و لزوم ثبت شرکت
اهمیت و لزوم ثبت شرکت

اهمیت و فواید ثبت شرکت

ثبت شرکت، علاوه بر اینکه وسیله ­ای است که دولت مقررات شرکت ­های تجارتی را کنترل می­ نماید. فواید مهم دیگری دارد. که از لحاظ شرکای شرکت و مراجعین آن دارای اهمیت بسیار است و آنها مختصراً عبارتند از:

عقد قرارداد بین شرکاء

۱. هرگاه شرکت به ثبت برسد، قراردادهای منعقده بین شرکای رسمی بوده و بعدها هیچ یک نمی­ توانند. مانند اسناد غیررسمی از وجود شرکت­ نامه و اساسنامه و سایر تصمیماتی که به ثبت می ­رسد. اظهار بی­ اطلاعی نموده و یا به ایراداتی که درباره اسناد غیر رسمی ممکن است وارد نمود استناد نمایند.

اطلاع عموم از اختیارات مدیران و محتویات شرکت

۲. ثبت شرکت از لحاظ معامله کنندگان با شرکت در درجه ­ای از اهمیت است که بدون مراجعه با آن اغلب نمی ­توانند معامله کنند. زیرا کسی که قرارداد مهمی با شرکت منعقد می­ نماید. یا معامله مهمی انجام می­ دهد.

ادامه مطلب
تعریف شرکت تجاری و تفاوت آن با شرکت های مدنی 

باید بداند که سرمایه شرکت تا چه اندازه است. و اختیار مدیران شرکت تا چه حد بوده و بالاخره قدرت و توانایی این شخصیت حقوقی به چه میزان است. مواد مهم و لازم هر شرکت در جراید کثیر الانتشار آگهی می­ شود. تا همه از آن مستحضر باشند، علاوه بر آن، به نحوی که در اغلب ممالک معمول است. هر شخص خارجی (خارج از شرکت) ولو اینکه ظاهرا ذی نفع نباشد. می­ تواند به پرونده ­ای که برای ثبت شرکت تشکیل شده مراجعه و از محتویات آن اطلاع حاصل کند.

اعتبار و مقررات داخلی شرکت

۳. همانطور که اشاره شد، ثبت شرکت رسیدگی است که متصدیان امر انجام می ­دهند تا معلوم شود. آیا برای به وجود آوردن این شخصیت حقوقی دقت­ های لازمه شده و مقررات رعایت گردیده است یا خیر؟ آیا این شرکت اعتبار لازم را دارد؟

انتخاب اسم منحصر به فرد برای هر شرکت

۴. فایده دیگر ثبت شرکت این است که چون شرکت تحت نام مخصوصی فعالیت و تجارت می­ کند. و این اسم ثبت شده و مخصوص آن شرکت می­ باشد. و معمولاً اسم شرکت، اسم تجارتی او نیز هست. و از این نظر دارای ارزش اقتصادی بوده، قسمتی از دارایی شرکت را تشکیل می­ دهد. که قابل انتقال است (ماده ۵۷۹ ق.ت)؛ لذا دیگران اجازه استفاده از آن اسم را ندارند. ولی در صورتی که شرکت، ثبت نشده باشد. اشخاص دیگر نیز می ­توانند تحت آن اسم فعالیت و تجارت کنند. و از اعتبار نام آن شرکت استفاده کنند.

اعتبار شرکت ثبت شده نزد بانک ها و سازمانها و ادارات دولتی

 1. در حال حاضر تمامی سازمان­ ها، ادارات، نهادها و بانک­ های دولتی و غير دولتی در صورتی شرکت را به رسمیت می ­شناسند. و حاضر به عقد قرارداد و همکاری با یک شرکت هستند که شرکت مزبور ثبت شده باشد. و مدارک معتبر مثل شرکت نامه یا اظهار نامه و آگهی تاسیس مبنی بر تاسیس و به ثبت رسیدن شرکت داشته باشد. و مطمئناً اگر شرکتی به ثبت رسیده باشد. بانک­ ها و موسسات مالی و اعتباری از ارائه تسهیلات و پرداخت وام به آن شرکت خودداری خواهند شود. و کمتر سازمان و نهادی حاضر به عقد قرارداد با چنین شرکتی خواهد بود.
ادامه مطلب
شرایط و مدارک ثبت افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

ماده ۲۲۰  هر شرکت ایرانی که فعلاً وجود داشته یا در آتیه تشکیل شود و با اشتغال به امور تجارتی خود را به صورت یکی از شرکت­های مذکور در این قانون در نیاورده و مطابق مقررات مربوط به آن شرکت عمل ننماید شرکت تضامنی محسوب شده و احکام راجع به شرکت­های تضامتی در مورد آن اجرا می­گردد هر شرکت تجارتی ایرانی مذکور در این قانون و هر شرکت خارجی که بر طبق قانون ثبت شرکت­ها مصوب خردادماه ۱۳۱۰ مکلف به ثبت است باید کلیه استاد و صورت حساب­ها و اعلانات و نشریات خطی و یا چاپی خود در ایران تصریح نماید که در تحت چه نمره در ایران به ثبت رسيده والا محكوم به جزای نقدی از دویست تا دو هزار ریال خواهد شد، این مجازات علاوه بر مجازاتی است که در قانون ثبت شرکت­ها برای عدم ثبت مقرر شده است.

عبادی محمدعلی، حقوق تجارت،

مقاله نحوه ثبت شرکت با مسئولیت محدود  راهنمای خوبی برای تاسیس شرکت برای شما عزیزان می باشد.

در صورتیکه نیاز به مشاوره رایگان دارید. به شماره 09905200930 تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/registrt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5309