ثبت شعبه شرکت

ثبت شعبه شرکت در هنگام تاسیس و یا بعد از ثبت شرکت

یکی از مواردی که باید در اساسنامۀ شرکت قید شود، محل شعب شرکت است (بند 4 ماده 7 ل.ا.ق.ت). ممکن است در حین تأسیس شرکت فاقد شعبه باشد، اما بعداً مجمع عمومی فوق العاده شرکت تصمیم به ایجاد شعبه یا شعبی برای شرکت نماید که در این صورت این پرسش مطرح می­شود که آیا نیازی به ثبت شعبه وجود دارد یا خیر؟

شعبه در کجا ثبت می شود؟

در لایحۀ اصلاحی قانون تجارت مصوب 1347 در این خصوص مطلبی نیامده است، اما در مادۀ ۱۹۹ قانون تجارت آمده است که: «هر گاه شرکت در چندین حوزه شعبه داشته باشد. مقررات مواد 195 و ۱۹۷ باید به قسمی که در نظامنامه وزارت عدلیه معین می­ شود.  در هر حوزه جداگانه انجام گردد». طبق این ماده شعبه باید در ادارۀ ثبت شرکت­ها به ثبت برسد.  و مراتب تاسیس شعبه نیز آگهی شود.

دلیل الزام به ثبت شعبه

با توجه به این که شعبه اقدام به معامله از طرف شرکت می­ نماید، حقوق طلبکاران و اشخاص ثالث لازم می ­دارد.  تا تأسیس شعبه در روزنامه رسمی آگهی شود. در همین راستا، در مادۀ 634 لایحۀ تجارت ۹۱ بر الزامی بودن ثبت شعبه و نمایندگی شرکت تأکید شده است. اما هر حال، باید توجه داشت که شعبه شخصیت حقوقی ندارد. و به آن شمارۀ ثبت و شناسۀ ملی نباید اختصاص یابد.

شما را به مطالعه مقاله ( اقامتگاه قانونی شرکت تجاری، شرایط و جایگاه آن ) دعوت می کنم.

ادامه مطلب
مدارک لازم برای ثبت افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
در خبر نامه ما مشترک شوید.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/registrt/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279