انحلال شرکت تضامنی

عناوین مقاله

انحلال شرکت تضامنی

شرکت تضامنی در قانون تجارت

طبق ماده ۱۱۶ قانون تجارت، شرکت تضامنی شرکتی است که تحت اسم مخصوصی برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود.  اگر دارایی شرکت برای پرداخت بدهی ها کافی نباشد هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام بدهی های شرکت می باشد.
هر قراری که بین شرکا برخلاف این ترتیب داده شده باشد.  در مقابل اشخاص ثالث کان لم یکن خواهد بود.

دلایل انحلال شرکت تضامنی

طبق ماده ۱۳۶ قانون تجارت، موارد انحلال شرکت تضامنی به شرح ذیل می باشد:

الف) در مورد فقرات ۱ و ۲ و ۳ ماده ۹۳ قانون تجارت:

1) وقتی که شرکت مقصودی را که برای آن تشکیل شده بود انجام داده یا انجام آن غیرممکن شده باشد؛

۲) وقتی که شرکت برای مدتی معینی تشکیل و مدت منقضی شده باشد؛

۳) درصورتی‌که شرکت ورشکست شود

ب) در صورت تراضی تمام شرکا؛

ج) درصورتی‌که یکی از شرکا به دلایلی انحلال شرکت را از دادگاه تقاضا نماید و دادگاه آن دلایل را موجه دانسته حکم به انحلال بدهد؛

د) در صورت فسخ یکی از شرکا مطابق ماده ۱۳۷ قانون تجارت؛

ه) در صورت ورشکستگی یکی از شرکا مطابق ماده ۱۳۸ قانون تجارت؛

و) در صورت فوت یا محجوریت یکی از شرکا مطابق مواد ۱۳۹ و ۱۴۰ قانون تجارت

انحلال شرکت توسط شریک شرکت تضامنی

در مورد بند «ج» هرگاه دلایل انحلال منحصراً مربوط به شریک یا شرکای معین باشد دادگاه می‌تواند به تقاضای سایر شرکا به‌جای

انحلال حکم اخراج آن شریک با شرکای معین را بدهد.

فسخ شرکت در صورتی ممکن است که در اساسنامه این حق از شرکا سلب نشده و ناشی از قصد اضرار نباشد تقاضای فسخ باید شش ماه قبل از فسخ کتباً به شرکا اعلام شود.

اگر موافق اساسنامه باید سال‌به‌سال به‌حساب شرکت رسیدگی شود فسخ در موقع ختم محاسبه سالیانه به عمل می‌آید.

انحلال شرکت تضامنی

مسئولیت شرکاء هنگام ورشکستگی در شرکت تضامنی

در مورد ورشکستگی یکی از شرکا انحلال وقتی صورت می‌گیرد که مدیر تصفیه کتباً تقاضای انحلال شرکت را نموده و از تقاضای مزبور شش ماه گذشته و شرکت مدیر تصفیه را از تقاضای انحلال منصرف نکرده باشد. در صورت فوت و از شرکا بقای شرکت موقوف به رضایت سایر شرکا و قائم‌مقام متوفی خواهد بود. اگر سایر شرکا به بقای شرکت تصمیم نموده باشند قائم‌مقام متوفی باید یک ماه از تاریخ فوت رضایت یا عدم رضایت خود را راجع به بقای شرکت کتباً اعلام نماید. درصورتی‌که قائم‌مقام متوفی رضایت خود را اعلام نمود نسبت به اعمال شرکت در مدت مزبور از نفع و ضرر شریک خواهد بود؛ ولی در صورت اعلام عدم رضایت در منافع حاصله در مدت مذکور شریک بوده و نسبت به ضرر آن مدت سهیم نخواهد بود.

سکوت تا انقضای یک ماه در حکم اعلام رضایت است.

در مورد محجوریت یکی از شرکا مطابق مدلول ماده ۱۳۹ قانون تجارت، عمل خواهد شد (مواد ۱۳۷ الی ۱۴۰ قانون تجارت).

مسئولیت شرکاء در انحلال شرکت تضامنی از اهم موارد این مطلب می باشد. که لازم است آن را با دقت مطالعه کنید.

تکلیف طلبکاران شرکت تضامنی در انحلال شرکت

طبق ماده ۱۲۶ قانون تجارت، هرگاه شرکت تضامنی منحل شود مادام که بدهی‌های شرکت از دارایی‌های آن پرداخت نشده هیچ یک از طلبکاران شخصی شرکا حقی در آن دارایی نخواهند داشت.  اگر دارایی شرکت برای پرداخت بدهی های آن کفایت نکند.  طلبکاران شرکت حق دارند بقیه طلب خود را از تمام یا فرد فرد شرکای ضامن مطالبه کنند ولی در این مورد طلبکاران شرکت بر طلبکاران شخصی شرکا حق تقدم نخواهند داشت.
طبق ماده ۱۲۹ طرفداران شخصی شرکا حق ندارند طلب خود را از دارایی شرکت تامین یا وصول کنند.  ولی می‌توانند به سهمیه مدیون خود از منافع شرکت یا سهمی که در صورت انحلال شرکت ممکن است به مدیون مزبور تعلق گیرد.  هر اقدامی قانونی که مقتضی باشد به عمل آورند.
طلبکاران شخصی شرکا در صورتی که نتوانسته باشند طلب خود را از دارایی شخصی مدیون خود وصول کنند.  و سهم مدیون از منافع شرکت کافی برای پرداخت طلب آنها نباشد می توانند این شرکت را تقاضا نمایند. ( اعم از اینکه شرکت برای مدت محدود یا غیر محدود تشکیل شده باشد). مشروط بر اینکه لااقل ۶ ماه قبل قصد خود را به وسیله اظهارنامه رسمی به اطلاع شرکت رسانیده باشند.  در این صورت شرکت یا بعضی شرکا می‌توانند مادام که حکم نهایی انحلال صادر نشده با پرداخت طلب دائنین مزبور تا حد دارایی مدیون در شرکت یا با جلب رضایت آنان به طریق دیگر از انحلال شرکت جلوگیری کنند.

مقاله جامع نحوه تشکیل و ثبت شرکت تضامنی مرتبط با این مطلب می باشد.

انتشار دادن

درخواست مشاوره یا سفارش

درخواست مشاوره یا سفارش

تخفیف ویژه برای مشتریان قبلی ما

در صورتیکه قبلا تیم ما فعالیت ثبتی شرکت شما را انجام داده ایم. فقط کافیست که پیام مشتری قبلی شما هستم. را بفرستید تا 10 درصد تخفیف به شما تعلق بگیرد.

مدت زمان باقیمانده از تخفیف 10 درصدی ثبت شرکت بروز

روزها
ساعت‌
دقیقه
ثانیه

نقش نظارتی مرجع ثبت شرکت­ها

نقش نظارتی مرجع ثبت شرکت­ها هر چند عده­ای از حقوقدانان قائل به این امر شده اند که ثبت شرکت­ها، هیچگونه دخالتی بر چگونگی فعالیت شرکت­های تجاری و عملکرد مدیران به عمل نمی­

توضیحات بیشتر »

ضمانت اجرای عدم ثبت شرکت­ها

ضمانت اجرای عدم ثبت شرکت­ها اگر در ثبت شرکت تعلل شود، مؤسسان و مدیران شرکت مدارک لازم برای معرفی رکت در دست ندارند و نمی­توانند وجود شرکت را رسماً تأیید کنند. همچنین،

توضیحات بیشتر »

مطالب جالب برای مطالعه

آخرین دیدگاه‌ها
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

دیدگاهتان را بنویسید